Placka se spínacím špendlíkem může být sběratelským předmětem

Ostatní

Written by:

Také jste v mládí sbírali odznáčky? Jak dlouho vám trvalo, než se vám podařilo získat slušný základ několika málo kousků, kterým byste se mohli pochlubit? Výroba klasických odznaků z mědi, mosazi, hliníku či jiných drahých kovů nebyla nikdy snadná. Tomu také odpovídala jejich cena.

Kdo všechno používá odznaky?

Klasický odznak lze použít jako ocenění, ale také jako projev náklonnosti k určité komunitě. Jistě jste si všimli odznáčku s vlajkou České republiky v klopě saka politiků či televizních moderátorů v době státních svátků či jiných pro naši zemi důležitých dnů. Svoje odznaky běžně používají ale také například velké společnosti, které je dávají k dispozici svým zaměstnancům. Ti se pak mohou přihlásit k příslušnosti k firmě například na veletrhu anebo nějaké jiné akci většího rozsahu. Odznaky používají také sportovní kluby či jiná zájmová sdružení. Pochlubit se jimi mohou ale i státní instituce, policie, vojáci anebo bezpečnostní agentury. Všude, kde je potřeba nenápadně dát najevo svoji příslušnost ke skupině, mají odznaky svoje místo.

Chcete také svůj odznak?

Výroba klasických odznaků je poměrně nákladná a zdlouhavá. Odznaky se odlévají nebo gravírují a mohou mít 2D i 3D reliéf, to znamená, že jedna vrstva motivu může vystupovat nad předchozí. Takto se dá zpracovat velké množství motivů, běžné odznaky však není možné potiskovat. Právě v tom ale tkví síla placek se spínacím špendlíkem. Ty sice nebývají tak propracované, ale můžete si je navrhnout sami, jejich výroba je mnohem levnější a získáte je také mnohem rychleji. Jestliže chcete vytvořit jednotný design placek pro konkrétní skupinu, není nic jednoduššího, než si vlastní návrh vyrobit v online návrhovém prostředí. Výroba odznaků tohoto typu je dokonce tak snadná, že si je můžete nechat udělat na zakázku a používat je jako sběratelské předměty.

K čemu si dopřát odznak?

Odznakem můžete oslavit jakékoliv životní jubileum, důležitý milník, například ukončení školy, stavbu, narození dítěte. Takto navržené odznaky si pak můžete schovat a po letech si svoje životní události připomenout. Vyrobit si můžete nechat ale i obyčejné placky na batoh, které vyjádří třeba vaše sympatie k oblíbenému politikovi anebo hudební skupině. Fantazii se v tomto ohledu meze vůbec nekladou.