Jak na zubní kámen?

Tipy & rady

Written by:

 

Se zubním kamenem v ústní dutině se potýká nejeden z nás, kazí úsměv a ohrožuje i zdraví zubů a celého našeho těla. Sám o sobě nebolí, může ale vést k dalším problémům, jako jsou například záněty dásní. Ty už ale bolí, a to většinou poměrně dost. Kde se zubní kámen bere a jak se s ním vypořádat?

Co to je zubní kámen?

Zubní kámen vzniká mineralizací nevyčištěného zubního plaku a může se tvořit nad dásněmi i pod nimi, a to při nedůsledné nebo nesprávné péči o ústní dutinu. Zubní povlak je lepkavý a tvoří ho zbytky jídla a bakterie, které se nachází v ústní dutině. Neodstraníte ho tím, že si ústa vypláchnete například ústní vodou, je třeba mechanické čistění.

Čerstvý plak je měkký a dá se odstranit, za 24-72 hodin ale ztvrdne a promění se v zubní kámen. Když ho včas neodstraníte, nahromadí se a vytvoří tvrdou vrstvu, které pevně drží na sklovině a doma ji už neodstraníte.

Jak zubní kámen vypadá?

Jde o nános žluté až hnědožluté barvy, která se usazuje na zubech. Na jeho vznik má vliv nejen zubní péče, ale také nedostatek slin v ústech, nadměrná konzumace nezdravých potravin a cukrů, kouření nebo malé mezizubní prostory. Když si zubní kámen nenecháte odstranit, může vést až k zánětu dásní nebo parodontitidě, která se projevuje zvýšenou krvácivostí zubů.

Jak se zubním kamenem bojovat?

Nejdůležitější je prevence. Vzniku zubního kamene se dá předcházet, a to správnou péčí o ústní dutinu a zuby. Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře i dentální hygienistku, zuby si čistěte 2x denně a povlak odstraňujte nejen z viditelných plošek zubů, ale také z mezizubních prostor. Hromadění plaku můžete předcházet i pomocí ústní vody, nezapomeňte si také každé 3 měsíce vyměnit zubní kartáček za nový.

Víte, že skvělým pomocníkem při čištění mezizubních prostor, je ústní sprcha, která dokáže účinně vyčistit i těžko přístupná místa mezi zuby a zlepšuje i prokrvení dásní?

A co když už zubní kámen na zubech máte?

Pak je zapotřebí ho odstranit, protože se v něm usídlují bakterie. Zubní kámen může odstranit váš zubní lékař nebo dentální hygienista, nejčastěji se k tomu používá ultrazvukový přístroj, který rozbije i ty nejtvrdší vrstvy kamene pomocí ultrazvukových vln.

Abyste předešli znovuvytvoření zubního kamene, je důležité naučit se správnou techniku čištění zubů, a čistit si je pravidelně, pečlivě a dostatečně dlouho.