Jak fungují impregnace textilu a na co všechno se dají použít?

Ostatní

Written by:

Impregnace je druhem látky, který chrání před promoknutím a znečištěním různých povrchů. Je tak velice účinnou metodou, jak se držet v mnohem větším pohodlí, než byste jinak měli možnost. Zároveň je ale také chemickou látkou, se kterou je dokonale jednoduchá manipulace.

Využívají se v širokém měřítku nejen pro účely turistů, hobby i profesionálních řemeslníků a podobně. Ale možná byste byli překvapeni, že různé druhy impregnací mají dokonce i svůj význam i autoskel a další podobných technologií.

Neocenitelný pomocník pro obuv

V oblasti obuvi se impregnace používají víceméně už desítky let. Krém, který si už naše babičky a dědečkové nanášeli na obuv, je víceméně předkem impregnace, a zároveň plní stejné povinnosti. V první řadě jde o to, že dokáže ochránit obuv před promočením. V druhé řadě je ale také důvodem, proč opečovávaná obuv dokáže vydržet mnohem déle. Kvalitní impregnace na obuv totiž může posloužit jako ochranný štít, před celou řadou nečistot. Ty nejen, že škodí esteticky, ale pochopitelně mohou škodit i obuvi jako takové.

Ochránit můžete také svoje oblečení

Impregnace se ale nevyrábí jenom na obuv. Víceméně se vyrábí na všechny různé druhy textilií, a výrobků, které jsou z nich vyrobeny. Najdete tak rovněž impregnace na oděvy, na stany, a další podobné. Konkrétně impregnace na oděvy je jednou z možností, jak můžete zlepšit odolnost vašeho oblečení proti promoknutí. Nevýhodou ale zůstává, že se impregnace drží pouze na povrchu oděvu. Když tak na některých místech šoupete částmi oděvu o sebe, nebo o okolní objekty, tak se zde impregnace může úplně smazat a nebude tak moc účinná.

Neobvyklá, ale určitě užitečná ochrana batohů

Většinu lidí by ani nenapadlo, že by se dokonce vyráběla i impregnace na batohy. Také proč taky… většina batohů dokáže vydržet hodně. Jenže, to zas tak úplně pravda není! Batohy sice udrží dost vlhkosti, ale pokud padá voda v návalech, tak rychle propustí vlhkost. Bojovat s tím ale může impregnace na batohy, která opět dokáže výrazně pozvednout přirozené vlastnosti látky. Tentokrát hlavně díky tomu, že napadaná voda bude dynamicky odtékat.