Infekcí či vaginální mykózou si prošla drtivá většina žen a ačkoliv žijeme ve 21. století, stále sejich mnoho stydí o svých potížích mluvit a neřeší je. Problémy s výtoky z pochvy jsou často způsobeny nesprávnými hygienickými návyky. Jak tedy správně pečovat o své intimní partie?
Správná intimní hygiena jako prevence
Pochva je orgánem, který má nejlepší samočistící schopnost v těle, proto se doporučuje používat mycí gely pouze po jejím povrchu. Mycí gel rozhodně nepatří do vnitřku pochvy. Přehnaným používáním mycích přípravků, a to včetně intimních gelů, narušíte přirozenou mikroflóru a tělo se začne bránit. Obranu těla poznáte v podobě bílého, nezapáchajícího výtoku nebo vaginální suchosti. Používejte na omývání vlažnou vodu a intimní gel použijte obden. Některé intimní gely tuto informaci dokonce uvádějí na svém obale.
Příznaky infekce
Pokud vás začne trápit výtok žluté či bílé barvy, pravděpodobně se jedná o infekci nebo vaginální mykózu, který vyřeší vaginální tableta či gel. Při delších nebo opakujících se potížích navštivte svého gynekologa.
Hnědý výtok, v drtivé většině případů, se objevuje v počátku těhotenství a může trvat celý první trimestr. Hnědý výtok na počátku těhotenství není projevem vážných potíží a u většiny žen je celkem obvyklý.
Hnědý výtok po menstruaci nebo před jejím začátkem je přirozeným projevem a zpravidla se také nejedná o žádný zdravotní problém. Hnědý výtok, potažmo „špinění“, se také u některých žen projevuje během ovulace. „Špinění“ v průběhu ovulace, která nastává přibližně v polovině mezi dvěma cykly, občas doprovází mírné bolesti v podbřišku.
Pokud vás však trápí hnědý výtok mimo menstruaci či ovulaci a nejste těhotná, může se jednat o příznak závažnějšího problému. Věnujte více pozornosti intimní hygieně. Na vině také často bývá špatný výběr spodního prádla a nekvalitní materiál. Vyřaďte ze svého jídelníčku bílé pečivo, alkohol a sladkosti.