Moderní látkové plenky šetří životní prostředí, jsou pohodlné a bez obsahu chemických látek

Tipy & rady

Written by:

Používání jednorázových plen je nesmírně zatěžující pro životní prostředí. Jedno dítě, které bylo přebalováno do jednorázových plen, vyprodukuje až 1 tunu odpadu. Vyzkoušejte moderní látkové plenky, které jsou dítěti příjemné, neobsahují chemikálie a i finančně se vyplatí.

Látkové plenky

Dnešní látkové plenky nejsou jen klasické bílé čtvercové, ale jsou vyhotovovány v různém provedení a střihu. Látkové plenky se samozřejmě dají na rozdíl od těch jednorázových opakovaně používat. Zpravidla se skládají z látkové pleny a svrchních plenkových kalhotek, pokud nemá plenka vlastní nepropustnou vrstvu. Plenky jsou navíc vyhotovovány v různých designech a z různých materiálů. Zpravidla jsou vyrobeny z bavlny a jiných materiálů, které dobře sají, například konopí či bambus.

Ekologická stránka

Látkové pleny jsou ohleduplnější volbou vzhledem k dopadu na životní prostředí. Dítě za celou dobu spotřebuje podle typu plenek 18 až 60 kusů látkových plenek, zatímco užíváním jednorázových plenek vznikne až 1 tuna odpadu. Látkové plenky stačí vždy jen vyprat a znovu použít. Na jednorázové plenky se navíc vyprodukuje množství materiálu, energie a vzniká množství odpadu. Jednorázové plenky obsahují také části, například nepropustnou a propustnou fólii, gelový absorbér, které jsou vyrobeny z ropy.

Finanční otázka

Pokud se bojíte, že se vám pořízení tolika látkových plen nevyplatí, nenechte se zmýlit. Do látkových plen takto investujete 5-12 000 Kč na jedno dítě, ale při použití na více dětí náklady prudce klesají. Náklady na pořízení jednorázových plenek činí 20 až 25 000 Kč pro jedno dítě. Látkové plenky se vám tedy opravdu vyplatí.

Pohodlí

Látkové plenky jsou nejen ekologické, bez obsahu chemikálií, ale pro miminko jsou také nesmírně příjemné a pohodlí. Dobře sají tekutiny, ale zároveň jsou prodyšné a dobře schnou.