Péče o novorozence: Důležité tipy pro rodiče

Ostatní

Written by:

Konečně jste se dočkali vytouženého děťátka, jehož příchod vás naplňuje láskou a radostí, ale současně také strachem, zda budete dobrými rodiči. Pocity, které prožívají všichni rodiče jsou sice oprávněné, ale nemusíte obavy, že péči o svou ratolest nezvládnete. Naše tipy vám alespoň z části pomohou se na vše připravit.

Krmení

Je velmi důležité krmit dítě včas. Novorozenec se musí krmit každé 2 až 3 hodiny, což znamená 8-12krát za 24 hodin. Kojenec by mělo být krmen pouze mateřským mlékem po dobu prvních 6 měsíců života. Mateřské mléko obsahuje životně důležité živiny a protilátky, které jsou potřebné pro přežití a růst dítěte. Nechte dítě sát minimálně 10 minut. Držte prsa blízko rtů vašeho dítěte, až se ho pevně chytne a přisaje. Jakmile se dítě krmí, měla by se matka cítit méně plná. To je známkou toho, že dítě dostává dostatek mléka. V případě, že z nějakého důvodu nemůže matka kojit, drží se instrukcí lékaře, který ví, jak na miminka správně. Dítě by mělo dostat 60 až 90 ml výživy na krmení.

Říhání

Jakmile je dítě nakrmeno, musí si odříhnout. Kojenci při krmení spolknou vzduch, což způsobuje v jejich bříškách plynatost a koliku. Říhání vytlačuje tento přebytečný vzduch, čímž napomáhá trávení a zabraňuje plísním a žaludeční kolice. Jednou rukou jemně držte dítě na hrudi. Jeho brada by měla spočívat na vašem rameni. Druhou rukou ho jemně poplácávejte nebo hlaďte.

Pokud přece jen vaše dítě trápí plynatost, vyzkoušejte masáže ve směru hodinových ručiček.

Jak držet novorozence

Je velmi důležité zajistit, aby mělo dítě při chování podepřenou hlavičku. Je tomu tak proto, že svaly na krku ještě nejsou dostatečně silné, aby samostatně zvedly hlavu. Páteř stále roste a stává se silnější. Krk bude schopen podepřít hlavu samostatně až po věku 3 měsíců. Péče o novorozence vyžaduje pozornost podpory hlavy a krku vašeho dítěte.