Je obecně známo, že na prvním dojmu hodně záleží. O to víc to platí v případě, že se jdeme ucházet do zaměstnání. Zkušený personalista nebo zaměstnavatel si dokáže udělat představu o uchazeči od první minuty. Proto je třeba si řídit rčením, že šaty dělají člověka a vzít si na sebe to správné a hlavně přiměřené oblečení na pohovor. Žádná universální rada, jak se obléct na pohovor, neexistuje, protože záleží na mnoha okolnostech. V některých firmách musí muži nosit výhradně oblek a ženy kostým. Jinde se zase vyžaduje určitá elegance, ale zaměstnanci nejsou z hlediska dresscodu příliš svazováni. Jsou ale i firmy, kam můžete přijít třeba v sešlapaných teniskách a vytahaném tričku a nikoho tím nepohoršíte. Prostě záleží na správném odhadu, co si v určitých situacích mohu dovolit.
Jak zjistit, co si obléct na pohovor?
Nemáte-li v dané firmě známého, který by vám poradil, mohou vám posloužit webové nebo facebookové stránky této společnosti, případně její profil na VímVíc. Také můžete prohledat fotogalerie z různých akcí a z běžného provozu firmy. Myslet si, že oblečení není důležité a že přece záleží na vašich vědomostech a schopnostech, může jen génius. Pokud jím nejste, budete muset zaujmout i svým vzhledem. Nejen běžný člověku, ale i profesionál se snaží oblékat vkusně.
Rady pro muže i ženy
Muži nic nezkazí, když se dostaví na pohovor ve vkusném, jednobarevném obleku, případně v kalhotách a saku. Oblek mohou doplnit nevýraznou kravatou a jednobarevnou košilí. U barev platí, že méně je někdy více. O ženách se traduje, že nikdy neví, co na sebe. Elegantně budou působit ve slušivém kostýmu, v jednobarevných šatech se sakem, nebo v sukni či kalhotách s košilí nebo halenkou. Nepřehánět to s barvami platí i pro dámy. Upoutat mohou značkovou kabelkou či botami, čímž ukáží, že si jsou vědomy své ceny. Celkově by mělo vše působit vkusně a decentně.
Na co si dát pozor
Největšími prohřešky v oblékání na pohovor jsou špinavé boty, nevkusné křiklavé barvy, nepadnoucí oblek u mužů a kostým u žen. Vyhněte se příliš vyzývavému oblečení a uvědomte si, kvůli čemu na pracovní pohovor jdete. Neformální oblečení můžete zvolit jen pokud jdete na méně formální pohovor.
Na co se připravit?
Personalista se může zeptat nejen na vaše přednosti, ale i na vaše slabé stránky. Těmi se nemyslí nějaké zlozvyky či tajná zákoutí duše. Slabé stránky pohovor znamená, že budoucího zaměstnavatele zajímají vaše schopnosti sebereflexe. Buďte upřímní, ale nemusíte říkat ty nejhorší věci založené na vašich skutečných vlastnostech, ale spíše si vyberte své vlastní slabé stránky.